IN MOSCOW ARMENIAN DEFENSE MINISTER TO DISCUSS NEW RUSSIAN ARMS SUPPLY TO ARMENIA
In Moscow Serge Sargsian will also discuss matters of repairing and modifying Russian and Soviet arms and armor adopted by the Armenian army.
CRISIS IN RELATIONS BETWEEN TURKEY AND PACE EXACERBATES
September 30, 2002 - 23:14 AMT  22:26 GMT
PACE Turkish delegation head Uluk Gurkan made a statement that Turkey did not have the intention to receive PACE observers for the parliamentary electioins November 3.
REAL ESTATE OF SEVAN-HRAZDAN ENERGY CASCADE PAWNED TO RUSSIA TO PAY OFF DEBT FOR NUCLEAR FUEL
September 30, 2002 - 23:13 AMT  22:26 GMT
The debt of "Armenian Atomic Power Station" CJSC for nuclear fuel from 1995 to 2001 makes $32 million.
A NUMBER OF ARMENIANS AWARDED FOR CONTRIBUTION TO SOCIAL-ECONOMIC DEVELOPMENT OF CHINA
September 30, 2002 - 22:38 AMT  22:26 GMT
Expressing gratitude to all the foreign specialists, who had contributed to the country development, Chinese Vice-Premier Qian Qichen stated at the decorating ceremony, that the corresponding provisions of law would be perfected to further improve the working and life conditions of foreign specialists in China.
WITH ASSISTANCE OF GEORGIAN AUTHORITIES CHECHEN FIGHTERS LEFT PANKISI GORGE AND WENT TO AZERBAIJAN AND TURKEY
September 30, 2002 - 22:04 AMT  22:26 GMT
Representative of the regional operational staff of the Armed Forces of Russia Ilya Shabalkin stated it.
MEMORIAL OF ARMENIAN GENOCIDE VICTIMS IN OTTOMAN TURKEY TO BE PLACED IN GLENDALE
September 30, 2002 - 20:28 AMT  22:26 GMT
$250-500 thousand is allocated for creation of the memorial.
MEETING OF BUSINESS CIRCLES OF ARMENIA AND BELARUS TO BE HELD AT TURN OF OCTOBER IN MINSK
September 30, 2002 - 20:18 AMT  22:26 GMT
Questions of developing the economic cooperation between the two countries, making mutual investments, as well as establishing contacts between entrepreneurs are planned to be discussed at the meeting.
ARMENIAN DELEGATION LEFT FOR BRUSSELS TO PARTICIPATE IN RECURRENT MEETING OF COUNCIL ON EU-ARMENIA COOPERATION
September 30, 2002 - 20:17 AMT  22:26 GMT
The aim of the meeting is to sum up the joint activities in the political, economic and cultural spheres launched within the Partnership and Cooperation Treaty.
OSCE MINSK GROUP CO-CHAIRS BROUGHT "SOME IDEAS," NOT NEW PROPOSALS TO BAKU
September 30, 2002 - 19:24 AMT  22:26 GMT
Minsk group US ambassador Rudolf Perina stated it in the course of his stay in Baku.
ARMENIAN FOREIGN MINISTRY DELEGATION DISCUSSED REGIONAL SECURITY QUESTIONS WITH US ADMINISTRATION REPRESENTATIVES
September 30, 2002 - 19:12 AMT  22:26 GMT
The delegation headed by deputy foreign minister of Armenia Ruben Shugarian met with US undersecretary for political affairs Mark Grossman, deputy assistant secretary of state for European and Eurasian affairs Lynn Pasco in Washington.