REPRESENTATIVES OF CIS AND BALTIC STATES TAX POLICE TO MEET IN TBILISI
The possibility of establishment of a common information database on customs and tax infringements of the laws of the Council member-states as well as a number of other issues will be discussed at the meeting.
November 11, 2002 - 23:18 AMT  02:27 GMT
Late famous Russian politician s awarded the medal for her important contribution to protection and propaganda of ideas of national-liberation movement of Nagorno-Karabakh people.
CONSTRUCTION OF "NORTH-SOUTH" HIGHWAY, STRATEGIC FOR NAGORNO-KARABAKH, TO BE COMPLETED BY 2005
November 11, 2002 - 23:13 AMT  02:27 GMT
Yesterday the next 10-kilometer part of the highway passing through the Askeran region of Nagorno-Karabakh was put into operation.
ARMENIA'S STATE CREDIT TO NAGORNO-KARABAKH INCREASED
November 11, 2002 - 23:12 AMT  02:27 GMT
This issue will be discussed by Nagorno-Karabakh president Arkady Ghukasian and Armenian representatives of political and business circles in Armenia.
CATHOLICOS OF ALL ARMENIANS HAS LEFT FOR AUSTRALIA AND NEW ZEALAND WITH VICARIAL VISIT
November 11, 2002 - 21:08 AMT  02:27 GMT
During the visit, the religious leader will conduct meetings with the authorities of those states as well as representatives of the local Armenian communities.
IF COMMUNIST PARTY CANDIDATE ELECTED PRESIDENT, STATE TO JOIN RUSSIA-BELARUS UNION WITHOUT DELAY
November 11, 2002 - 21:07 AMT  02:27 GMT
RA Communist party second secretary Sanatruk Sahakian stated, that the communists have already collected a million signatures of Armenian citizens necessary for the conducting referendum on that issue, but the state's authorities refuse to conduct plebiscite.
EXPLOSION TOOK PLACE IN KRASNODAR ARMENIAN CHURCH
November 11, 2002 - 18:03 AMT  02:27 GMT
The church water pipe, the door and a concrete slab, where the explosion occurred, are damaged, no one was injured.
TURKEY'S ACCESSION TO EU TO BECOME DISASTROUS TO EU, FRENCH EX-PRESIDENT SAID
November 11, 2002 - 18:02 AMT  02:27 GMT
In Valery Giscard d'Estaing's words, Turkish membership in the European Union would mean the Union expansion beyond the bounds of the continent and then other Near Eastern countries would claim joining the EU.
ARMENIAN LOBBYISTS OF AMERICA CELEBRATE VICTORY
November 9, 2002 - 04:00 AMT  02:27 GMT
The results of the elections of the members of the US Congress’s House of Representatives held Sunday were very successful for the Armenian lobbyist organizations of America. The absolute majority of candidates supported by the Armenian Assembly and the Armenian National Committee succeeded in the elections. Only 8 from 149 candidates supported by the Armenian organizations lost. This is a very good indicator – 94 percent. 114 from 125 members of the Armenian group of congress maintained their mandates (92%).