SOME 40 OBSERVERS FROM CIS COUNTRIES TO MONITOR PRESIDENTIAL ELECTIONS IN ARMENIA
Head of the CIS executive committee Yuri Yarov reported it at the meeting with chairman of the central electoral commission of Armenia Artak Sagradian in Yerevan today.
4 CARRIAGES OF YEREVAN-TBILISI PASSENGER TRAIN DERAILED
December 11, 2002 - 22:29 AMT  08:50 GMT
As reported by the press service of the Armenian ministry of transport, no one was injured or killed.
GAMBLING ESTABLISHMENTS MOVING OUT OF YEREVAN AND ARMENIAN CITIES
December 11, 2002 - 22:17 AMT  08:50 GMT
Beginning with today gambling establishments are being moved out of Yerevan and Armenian cities due to implementation of the law on "Casino and games with prizes."
ARMENIANS OF SOUTH OF RUSSIA CONFERRED HIGH REWARDS AND TITLES BY PRESIDENTIAL DECREE
December 11, 2002 - 22:16 AMT  08:50 GMT
In accordance with the Russian president's decree Honor order is conferred on director of the Novorossiysk electric networks enterprise, chairman of "Luys" Armenian cultural association Avak Asadurian for conscientious labor of many years.
OVER 2.5 MILLION ARMENIANS RESIDE IN RUSSIA
December 11, 2002 - 22:15 AMT  08:50 GMT
According to the information of the Union of Armenians of Russia, some 350 thousand immigrant Armenians come from Azerbaijan.
BRITISH HALO TRUST EXPANDS ACTIVITIES IN NAGORNO KARABAKH
December 11, 2002 - 19:26 AMT  08:50 GMT
Beginning in 2003 the organization plans to form additional groups for mine clearing and neutralization of non-exploded ammunition in Hadrut region of Nagorno Karabakh.
EUROPEAN COMMISSION WELCOMES ARMENIA'S ENTRY INTO WTO
December 11, 2002 - 19:22 AMT  08:50 GMT
"Armenia's joining the WTO indicates that another country has chosen the trade and development track, which is necessary for meeting the needs of its citizens," - European Commission member on trade issues said Pascal Lamin.
ARMENIA BECAME WTO FULL MEMBER
December 11, 2002 - 19:10 AMT  08:50 GMT
"By joining the organization we want to once again emphasize that Armenia virtually follows the conventional rules in the world economy and is a competent and reliable partner," - Armenian prime minister Andranik Margarian emphasized at the council sitting.
VISA REGIME BETWEEN RUSSIA AND CIS COUNTRIES NOT PLANNED
December 11, 2002 - 18:25 AMT  08:50 GMT
At present Russia has visa regime for citizen mutual passage only with Georgia and Turkmenistan.
CAUCASUS INCLUDED IN PRIORITY OF GREEK PRESIDENCY AT EU
December 11, 2002 - 18:24 AMT  08:50 GMT
US ambassador to Greece Thomas Miller emphasized that Washington expected "intense dialogue" with Athens on three directions Greece had selected for the period of its presidency at the European Union: South-Eastern Europe, the Caucasus and Central Asia.