May 3, 2003 - 21:30 AMT  15:46 GMT
In the words of Suleiman Demirel, these countries should assist the Armenian and Azeri governments in finding a compromise solution to settle the conflict.
GERMAN LAWYER OFFERED AID TO FORMER ARMENIAN PRISONERS OF FASCIST CONCENTRATION CAMPS FOR GETTING COMPENSATION
May 3, 2003 - 21:20 AMT  15:46 GMT
In the course of a recent visit to Armenia Tashchian paid some 200 euros to each former prisoner of German concentration camps.
ARMENIA AND IRAN TO SIGN TWO-YEAR COOPERATION PROGRAM IN EDUCATION
May 3, 2003 - 20:47 AMT  15:46 GMT
The document will be signed May 5 in the course of a visit to Yerevan of an Iranian delegation headed by minister of science, research and technologies Mustafa Moin.
ARMENIAN OPPOSITION SUGGESTS PRINTING BALLOTS FOR PARLIAMENTARY ELECTION ABROAD
May 3, 2003 - 19:44 AMT  15:46 GMT
Opposition forces of Armenia suggest issuing ballots "for holding fair parliamentary election" with protection signs and print them abroad. Such statements were made in the course of a "Justice" opposition bloc meeting yesterday.
"GERMANY AND SECRET GENOCIDE" FILM DEVOTED TO ARMENIAN GENOCIDE IN OTTOMAN TURKEY TO BE SCREENED IN HOLLYWOOD
May 3, 2003 - 19:31 AMT  15:46 GMT
As written by "Los Angeles Times," in his film director and producer of the picture Michael Hakobian has used documents and letters of German archives, interviews with witnesses, who had survived the massacre of Armenians in the Ottoman Turkey in 1915.
BAKU REFUSES FROM REGIONAL SECURITY SYSTEM PROPOSED BY IRAN
May 3, 2003 - 19:29 AMT  15:46 GMT
In the words of chief of foreign relations department of the Azeri president's administration Novruz Mamedov, "Azerbaijan solves the problem on the basis of bilateral and multilateral relations, as well as in cooperation with international organizations."
INTERESTS OF USAMA BIN LADEN WERE REPRESENTED IN BAKU BY ENAAM ARNAUT
April 30, 2003 - 05:00 AMT  15:46 GMT
The American special services are already sure that the ''Benevolence International Foundation'' operating actively on the territory of Azerbaijan had close ties with Usama Bin Laden. One of these days the ''Washington Post'' newspaper reported that during the search in the Bosnian branch of the organizations, letters addressed to its leader, Egyptian Enaam Arnaut written by the terrorist number one Usama Bin Laden were found out.