US PLANNING TO DISLOCATE 15 000 SOLDIERS FROM GERMANY TO AZERBAIJAN
Due to the information available, the US troops should provide "the security of elaboration and transportation of Caspian energy sources".
TURKISH INITIATIVE CONCERNING MEETING ANKARA REPRESENTATIVE WITH US ARMENIAN COMMUNITY PURSUED NO SECRET OBJECTS, TURKISH FOREIGN MINISTER STATED
June 11, 2003 - 23:53 AMT  03:07 GMT
Abdullah Gul stated when commenting on the statement of the Armenian National Committee of America about inadmissibility of conducting meetings of such character.
"ORINATS YERKIR" PARTY LEADER DID NOT RULE OUT OPPORTUNITY OF BEING ELECTED ARMENIAN PARLIAMENT SPEAKER
June 11, 2003 - 23:22 AMT  03:07 GMT
In Arthur Baghdasarian's words, vice-chairman of the Republican Party Tigran Torosian and one of the leaders of "Dashnaktsutyun" Armenian Revolutionary Federation Vahan Hovhannisian will hold the posts of the vice-speakers.
RUSSIAN FUEL FOR RECHARGING ARMENIAN NUCLEAR POWER PLANT SUPPLIED TO ARMENIA
June 11, 2003 - 23:07 AMT  03:07 GMT
In the words of ANPP chief engineer Movses Vardanian, the fuel charging will be started in the nearest future and approximately in a month's term the station will begin functioning.
PARTIES HAVING MAJORITY SEATS IN ARMENIAN PARLIAMENT FORM NEW GOVERNMENT
June 11, 2003 - 22:05 AMT  03:07 GMT
The representatives of the Republican Party of Armenia, "Orinats Yerkir" party and "Dashnaktsutyun" Armenian Revolutionary Federation signed a memorandum on principles of formation of the new membership of the state government today.
WIDE RANGE ECONOMIC REFORMS HELD IN ARMENIA, CARNEGIE FUND REPRESENTATIVE CONSIDERS
June 11, 2003 - 20:45 AMT  03:07 GMT
"However when the factors threatening the security of country are not neutralized yet, the results certainly cannot be very impressive", - the well-known economist Anders Oslund added.
AZERBAIJAN WANTS NO CONTROL OVER ANTIAIRCRAFT-ROCKET COMPLEXES TRADE
June 11, 2003 - 19:50 AMT  03:07 GMT
Meanwhile the majority of participants in the CIS defense ministers Council sitting taken place in Kazakhstan, namely the representatives of Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kirghisia, Moldova, Russia and Tajikistan spoke in favor of tightening the measures on trade of PARC of "Igla" and "Strela" type.
15 NEWLY ELECTED PARLIAMENTARIANS REFUSED DEPUTY MANDATES
June 11, 2003 - 19:49 AMT  03:07 GMT
Among the deputies refused are Armenian prime-minister Andranik Margarian, minister of defense Serge Sargsian.
PUTIN RATIFIED AGREEMENT ON ARMENIAN STATE PROPERTY PASSING ON DEBT ACCOUNT TO RUSSIA
June 11, 2003 - 19:48 AMT  03:07 GMT
Russian president Vladimir Putin ratified the intergovernmental agreement between Russia and Armenia concerning the passing of the Armenian state property on the account of debt to Russia.
NEWLY ELECTED ARMENIAN PARLIAMENT TO START ITS WORK TOMORROW
June 11, 2003 - 19:47 AMT  03:07 GMT
Armenian president Robert Kocharian as well as All Armenians' Catholicos Garegin II will address to the new membership of the parliament with a greeting speech.