July 28, 2003 - 23:56 AMT  21:31 GMT
Armenian parliament vice-speaker Vahan Hohannisian stated today at the meeting with the newly appointed UN special representative for the South Caucasus Heikki Talvitie.
UKRAINE READY TO BUY BUILDING FOR ITS EMBASSY IN YEREVAN
July 28, 2003 - 23:46 AMT  21:31 GMT
The Ukrainian ministry of finance is to assign $680 000 for obtaining a corresponding building in Yerevan this year.
OIL EXPLORING BEGUN IN ARMENIA'S NEIGHBOR PROVINCE OF KARS
July 28, 2003 - 23:29 AMT  21:31 GMT
Leadership of "Turkish Oil" company carrying out these works believes the occurrence of oil to be approximately 5 kilometers deep.
BAKU AGAIN SPEAKS ABOUT EFFICIENCY OF AZERI ARMY
July 28, 2003 - 23:14 AMT  21:31 GMT
Azerbaijan has formed an army corresponding to the NATO standards and able to prevent any aggression of Armenians, Azeri defense minister Safar Abiyev stated today.
July 28, 2003 - 22:49 AMT  21:31 GMT
Russia, as the OSCE Minsk group co-chair does not take active part in Nagorno Karabakh conflict settlement, Azeri parliament vice-speaker Ziyafet Askerov stated.
OSCE AND ARMENIAN POLICE TO SIGN MEMORANDUM ON LONG-TERM COOPERATION
July 28, 2003 - 22:48 AMT  21:31 GMT
OSCE Yerevan Office head Roy Reeve told journalists today.
OSCE COUNCIL TO VIEW ISSUE OF DEPRIVING TWO ARMENIAN INDEPENDENT TV CHANNELS OF AIR LICENSE
July 28, 2003 - 22:47 AMT  21:31 GMT
The issue of not granting the broadcasting licenses to Armenian "A1+" and "Noyan Tapan" independent channels will be discussed at the sitting of the OSCE Council July 31, OSCE Yerevan Office head Roy Reeve said.
ARMENIAN FOREIGN MINISTER AND EU SPECIAL REPRESENTATIVE FOR SOUTH CAUCASUS DISCUSSED EU-ARMENIA RELATIONS
July 28, 2003 - 21:39 AMT  21:31 GMT
Heikki Talvitie presented the Armenian party the priorities of his activity emphasizing the stimulation of cooperation in the South Caucasus, preservation of links between the countries of the region as well as the contribution to the regional conflict settlement.
ARMENIAN AND AZERI LEADERS' PRIVATE REPRESENTATIVES ON KARABAKH MEETING INEXPEDIENT, OFFICIAL BAKU CONSIDERS
July 28, 2003 - 21:38 AMT  21:31 GMT
The Azeri foreign minister stated today that the OSCE Minsk group co-chairs on Nagorno Karabakh conflict settlement will visit the conflict region only upon the completion of the presidential election in Azerbaijan to be held in October.
NAGORNO KARABAKH AND ARMENIAN MFA ACTIVITY COORDINATION ISSUES DISCUSSION IN OFFING
July 28, 2003 - 20:17 AMT  21:31 GMT
The first conference of Nagorno Karabakh MFA administration and NKR permanent representatives abroad will take place July 29-30 in Stepanakert within the framework of the celebration of the 10-th anniversary of NKR foreign ministry formation.