RECURRENT MEETING OF SPEAKERS OF "CAUCASIAN FOUR" TO BE HELD IN MOSCOW
In the words of speaker of the Armenian parliament Artur Baghdasarian, within the framework of the forum a private meeting between him and head of the Azeri parliament Murtuz Aleskerov will be held, in the course of which they will discuss peaceful settlement of the Karabakh conflict.
LITHUANIAN PRESIDENT VISITED YEREVAN MEMORIAL OF ARMENIAN GENOCIDE IN OTTOMAN TURKEY
September 16, 2003 - 22:48 AMT  10:06 GMT
Laying a wreath to the monument, Rolandas Paksas noted, "We understand you perfectly well and I think that this is our common line."
HEYDAR ALIYEV PERSONAL GUARD HEAD ARRESTED IN TURKEY
September 16, 2003 - 22:38 AMT  10:06 GMT
Beylar Eyubov (ethnic Kurd) was arrested right after several Kurdish Working Party activists were arrested in Baku.
HEAD OF RUSSIAN PRESIDENT ADMINISTRATION ARRIVED IN BAKU
September 16, 2003 - 22:37 AMT  10:06 GMT
In the course of a meeting with prime minister of Azerbaijan Ilham Aliyev the parties said they were for development of bilateral cooperation.
TURKEY TRYING TO SETTLE NAGORNO KARABAKH CONFLICT
September 16, 2003 - 21:56 AMT  10:06 GMT
The Turkish party intends to organize a tripartite meeting of representatives of Armenia, Turkey and Azerbaijan within the framework of the coming 58-th session of the UN General Assembly in New York.
RUSSIA PAYS PRIORITY ATTENTION TO REGIONAL CONFLICT SETTLEMENT IN CIS
September 16, 2003 - 20:52 AMT  10:06 GMT
First deputy foreign minister of Russia Vyacheslav Trubnikov stated.
SOUTH CAUCASIAN PARLIAMENTARIANS TO DISCUSS REGIONAL CONFLICT SETTLEMENT IN SCOTLAND
September 16, 2003 - 20:38 AMT  10:06 GMT
Before mid-October a meeting of parliamentarians of Armenia, Georgia and Azerbaijan will be held in Scotland under the aegis of LINKS British non-governmental organization.
ARMENIAN, GEORGIAN, AZERI AND TURKISH MINISTERS OF CULTURE TO MEET IN ANTALYA
September 16, 2003 - 20:02 AMT  10:06 GMT
The meeting is initiated by Turkish authorities within the framework of "Transition period cultural policy: dialogue and new partnership" project.
ARMENIAN PRIME MINISTER TO PARTICIPATE IN FORUM OF HEADS OF CIS GOVERNMENTS IN YALTA
September 16, 2003 - 19:59 AMT  10:06 GMT
Andranik Margarian will leave for Yalta September 18 to participate in the sitting of the Council of heads of the CIS governments.
BRITISH GOVERNMENT AGAINST BUILDING BAKU-TBILISI-CEYHAN OIL PIPELINE
September 16, 2003 - 19:57 AMT  10:06 GMT
In the words of Under-Secretary of State for Science and Innovation Lord Sainsbury, the Expert Department of Credit Provision can allocate funds only if it is confident of the environmental security of the pipeline, as well as that laying it does not infringe upon anyone's civil rights.