ARMENIAN PARLIAMENT SPEAKER DENIED RUMOR THAT INCREASING ENERGY TARIFFS EXPECTED IN ARMENIA
The coordination council of the political coalition ruling in Armenia did not discuss the issue of possible increase of tariffs for electric power, water and gas, thus one should not expect it before January, 2004, Artur Baghdasarian said.
EU SPECIAL REPRESENTATIVE AND NKR LEADER DISCUSSED KARABAKH SETTLEMENT PROSPECTS
October 21, 2003 - 22:37 AMT  13:55 GMT
European Union special representative for the South Caucasus Heikki Talvitie has met with president of the Nagorno Karabakh Republic Arkady Ghukasian in Yerevan.
ARMENIA 90-TH IN "PRESS FREEDOM INDEX" RATING
October 21, 2003 - 22:30 AMT  13:55 GMT
Composed by "Reporters without Borders" non-governmental organization, the rating comprises 166 countries of the world.
ARMENIAN FOREIGN MINISTER TO PAY OFFICIAL VISIT TO CROATIA AND SLOVENIA
October 21, 2003 - 22:13 AMT  13:55 GMT
The visits aim at further development of relations of Armenia with European regions within foreign policy activation framework, taking into consideration that Slovenia will become EU member in 2004, and Croatia has applied for accession to the EU.
RABBI ASSEMBLY FOR RESOLUTION RECOGNIZING ARMENIAN GENOCIDE IN OTTOMAN TURKEY
October 21, 2003 - 21:54 AMT  13:55 GMT
The International Association of Conservative Rabbis has joined the group of supporters of the congressional resolution marking the 15-th anniversary of US implementation of the Genocide Convention.
PACE DOUBTS OFFICIAL BAKU RESPECTS EUROPEAN STANDARDS
October 21, 2003 - 21:52 AMT  13:55 GMT
In the words of president of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe Peter Schieder, in early November the PACE Bureau will discuss the report of its observers at the presidential election of Azerbaijan and will pass a corresponding decision.
ARMENIAN FEMALE CHESS TEAM BECAME EUROPEAN CHAMPIONS
October 21, 2003 - 21:01 AMT  13:55 GMT
At the chess team championship of Europe, which is now completed in Plovdiv Bulgarian city, the female team of Armenia won gold medals.
NO ALTERNATIVE FOR US EXCEPT INTEGRATION INTO EUROPE, ARMENIAN FOREIGN MINISTER SAID
October 21, 2003 - 20:42 AMT  13:55 GMT
Only the least has been done toward that end, Vardan Oskanian said addressing the opening of "Armenia on its way to Europe" international conference in Yerevan.
ARMENIA MOVES IN POSITIVE DIRECTION, OSCE CHAIRMAN-IN-OFFICE SUPPOSES
October 21, 2003 - 20:41 AMT  13:55 GMT
Armenia maintains itself as a stable country in an unquiet regional environment, Jaap de Hoop Scheffer said.