COURT TO SET ABOUT CONSIDERATION OF APPEALS OF DEFENDANTS ON CASE OF TERRORIST ACT IN ARMENIAN PARLIAMENT
January 10, 2004 - 20:14 AMT  21:31 GMT
The December 27, 2003 verdict of the court of first instance was appealed against by Ashot Knyazian and Edik Grigorian, sentenced to life imprisonment, as well as by Hamlet Stepanian, condemned to 14 years of deprivation of liberty.
DEFENDANT IN CASE OF ATTEMPT ON LIFE OF ARMENIAN DEFENSE MINISTER MAY BE SENTENCED TO 7 YEARS OF IMPRISONMENT
January 10, 2004 - 18:43 AMT  21:31 GMT
The prosecutor demanded such a term of imprisonment at a court sitting in Yerevan yesterday.
ARMENIAN DEFENSE MINISTRY CALLS INADMISSIBLE BAKU ATTEMPTS TO HAMPER ARMENIAN OFFICERS PARTICIPATION IN NATO EXERCISES
January 10, 2004 - 18:17 AMT  21:31 GMT
in case the Armenian party is not provided with entry visas in the Azeri embassy in Tbilisi, the Armenian delegation will try to obtain them at the Baku airport, the Defense Ministry statement noted.
TURKISH FOREIGN MINISTER DENIES REPORTS ON TALKS BEING HELD ON ARMENIAN-TURKISH BORDER OPENING
January 10, 2004 - 18:12 AMT  21:31 GMT
Abdullah Gul stated another trilateral meeting between foreign ministers of Armenia, Turkey and Azerbaijan was possible.
BELARUS PRESIDENT MAY VISIT ARMENIA IN JANUARY
January 10, 2004 - 18:07 AMT  21:31 GMT
On Friday Robert Kocharian and Alexander Lukashenko had a telephone conversation.
RATING OF SAHAKASHVILI INCREASED IN JAVAKHK 100 TIMES WITHIN 60 DAYS
January 8, 2004 - 04:00 AMT  21:31 GMT
''Armenians of Javakhk connect hopes with Mikhail Sahakashvili,'' the new Head of the regional administration of Akhalkalaki region Arthur Yeremyan said commenting on the results of the Presidential elections taken place Sunday. Menawhile, there are bases to doubt the sincerity of the Armenian electors.