BODY OF ARMENIAN LIEUTENANT GURGEN MARGARIAN BRUTALLY KILLED IN BUDAPEST TO BE BROUGHT IN YEREVAN TOMORROW
February 25, 2004 - 22:58 AMT  04:18 GMT
Press service of the RA defense ministry reported.
SINCE BEGINNING OF YEAR 5 FAMILIES MOVED FROM ARMENIA TO KARABAKH
February 25, 2004 - 22:46 AMT  04:18 GMT
28 families put in applications for resettlement.
US CONGRESSMEN CONDEMNED BRUTAL MURDER OF ARMENIAN OFFICER IN BUDAPEST
February 25, 2004 - 22:17 AMT  04:18 GMT
They also expressed hope that the US Congress will restore parity of the US military assistance to Armenia and Azerbaijan.
ARMENIA CALLS PA OSCE HEAD'S SPECIAL REPRESENTATIVE ON KARABAKH TO INCLUDE FACT OF BUDAPEST HOMICIDE IN HIS REPORT
February 25, 2004 - 21:43 AMT  04:18 GMT
The final variant of Goran Lenmarker's report will be produced in Edinburgh this summer.
ARMENIA CAN PARTICIPATE IN POSTWAR RECONSTRUCTION OF IRAQ
February 25, 2004 - 21:12 AMT  04:18 GMT
Today's statement of the US Embassy in Armenia says.
FEBRUARY 27 YEREVAN COURT OF CASSATION TO CONSIDER COMPLAINTS ON CASE OF TERRORIST ACT IN RA PARLIAMENT
February 25, 2004 - 19:33 AMT  04:18 GMT
The verdict earlier announced by the Court of Appeal was overturned by the accused Edik Grigorian, Ashot Knyazian and Hamlet Stepanian.
CALLS TO NAME NEWBORN CHILDREN AFTER ARMENIAN OFFICER'S MURDERER IN BUDAPEST HEARD IN BAKU
February 25, 2004 - 19:18 AMT  04:18 GMT
A committee advocating the rights of Azeri lieutenant Ramil Safarov, who killed an Armenian officer during the NATO training courses in Budapest, was formed in Azerbaijan.
HEAD OF ARMENIAN CEC TO VISIT MOSCOW ON PRESIDENTIAL ELECTION DAY ON INVITATION OF HIS RUSSIAN COLLEAGUE
February 25, 2004 - 18:05 AMT  04:18 GMT
On the invitation of Russia's Central Election Committee (CEC) chairman Alexander Veshnyakov, head of the Armenian CEC Garegin Azarian will fly to Moscow March 14.
WEAPONS AND AMMUNITION CONFISCATED IN YEREVAN
February 25, 2004 - 18:00 AMT  04:18 GMT
Meanwhile, according to the words of Suren Sureniants, the person in charge for the information of Republic opposition party, the actions of the police bear political nature and are directed against the activists of the party.
ANTI-CORRUPTION STRUGGLE OF NEW GEORGIAN LEADERSHIP REACHED SAMTSKHE-JAVAKHETIA
February 25, 2004 - 17:58 AMT  04:18 GMT
Head of social maintenance department of the Ninotsminda region Derenik Durgarian was charged of bribery and malversation and arrested the other day.