BAKU CONSENT TO REFERENDUM IN KARABAKH EQUAL TO HIGH TREASON
The OSCE Minsk Group proposes Azerbaijan to resign to the loss of territories and make manifest concessions in favor of Armenia, former advisor to Azerbaijani President considers.
ARMENIA NOT UNDER TRANSPORT BLOCKADE, BAKU STATES
July 15, 2005 - 08:26 AMT  21:54 GMT
"If Armenia were under blockade it would not be able to receive the cargo", Azerbaijani Deputy Minister of Transport assures.
ANDRANIK MARGARIAN MET UKRAINIAN AMBASSADOR COMPLETING MISSION IN ARMENIA
July 15, 2005 - 08:21 AMT  21:54 GMT
The Armenian Prime Minister expressed hope that with the appointment of the new Ambassador the ties and cooperation between the two states will dynamically develop.
ARMENIA READY TO PROVIDE MERELY TECHNICAL ASSISTANCE TO RESTORATION OF ABKHAZ RAILWAY
July 14, 2005 - 13:05 AMT  21:54 GMT
In case of opening the Abkhazian part of the railway, official Yerevan will give up ferry communication with Russia.
ARMENTEL PLEDGES TO FIX MOBILE COMMUNICATION ON JULY 15
July 14, 2005 - 12:03 AMT  21:54 GMT
Specialists invited from Greece and Germany were able to discover and shoot troubles in company servers.
SPEAKING OF UNDERSTANDING BETWEEN KARABAKH CONFLICT PARTIES PREMATURE
July 14, 2005 - 10:48 AMT  21:54 GMT
The NKR leader hopes for the OSCE MG visit to make everyone closer to peaceful solution of the Karabakh problem.
GOLDEN APRICOT IS OPPORTUNITY TO RESTORE ARMENIAN CINEMA TRADITION
July 14, 2005 - 10:36 AMT  21:54 GMT
As in any field, one has to have a competitive, actual program to succeed in the cinematography, Robert Kocharian said.
KLO: OSCE MG ACTIVITIES SHOULD BE ENDED IMMEDIATELY
July 14, 2005 - 10:28 AMT  21:54 GMT
International organizations increase the pressure upon the society and authorities of Azerbaijan to force them make serious concessions, a KLO statement says.
KARABAKH CONFLICT PARTIES SHOULD NOT WAIT FOR OSCE MG NEW PROPOSALS
July 14, 2005 - 10:22 AMT  21:54 GMT
The parties are still very far from an accord on settlement of the Karabakh conflict.
AZERI MFA «DENIES» REPORTS ON REFERENDUM IN KARABAKH
July 14, 2005 - 10:12 AMT  21:54 GMT
Tahir Tagizade: As of reports on the opportunity for a peace treaty to be signed in 2005 or 2006, work over its text has not started yet.