Armenian Leader Took Part in Pilot Launching of Armenal Modernized Plant
«Today we have a modern enterprise and we will do our best for the plant to work rhythmically and without problems,» R. Kocharian remarked.
Moscow and Yerevan Hope to Agree on Tariffs of Gas Supplies
December 3, 2005 - 14:46 AMT  23:45 GMT
"The work of interested structures will be diversified soon and RAO UES of Russia and Gazprom Company will take part in it from the Russian side," Mikhail Fradkov said.
Armenian Leader and Fradkov Discussed Development of Energy and Transport Infrastructures in Region
December 3, 2005 - 14:09 AMT  23:45 GMT
Kocharian was contented with development of Armenian-Russian ties, which resulted in 20%-increase of commodity turnover between the two countries.
Second Murder of Armenian Citizen in Moscow This Week
December 3, 2005 - 13:45 AMT  23:45 GMT
Numerous stab wounds and cuts are found on the corps of Lev Karapetyan.
EU Statement on Constitution Referendum in Armenia
December 3, 2005 - 13:32 AMT  23:45 GMT
Proper conduct of the whole electoral process is crucial for the democratic credentials of Armenia, the EU statement says.
Kocharian and Putin to Meet Soon
December 3, 2005 - 12:51 AMT  23:45 GMT
Important documents will be signed in the course of the meeting of the Armenian and Russian Presidents, stated the President of the Union of Industrialists and Entrepreneurs of Russia.
Yushenko and Aliev Offended With Each Other
November 24, 2005 - 12:13 AMT  23:45 GMT
The planned November 23 official visit of Ukrainian president Victor Yushenko to Azerbaijan was postponed for an uncertain period. Experts suppose that the postponed visit testifies to the worsening of relations between Azerbaijan and Ukraine who have considered each other strategic partners for already a long time.