January 22 Year of Armenia in Russia will Open in State Kremlin Palace
Armenian and Russian Presidents Robert Kocharian and Vladimir Putin will take part in the opening ceremony.
Kocharian and Bezhuashvili Discussed Protection of Armenian Monuments in Georgia
January 16, 2006 - 18:47 AMT  07:32 GMT
The Armenian leader and the Georgian FM said they were sure the bilateral cooperation will further successfully develop.
Oskanian and Mammadyarov will not Discuss Karabakh Draft Agreement in London
January 16, 2006 - 18:37 AMT  07:32 GMT
The draft agreement on the Nagorno Karabakh conflict may be arranged only in case the accord on the basic principles is achieved, Yuri Merzlyakov stated.
Armenian Students Protest in Cologne against Destruction of Armenian Khachkars
January 16, 2006 - 18:23 AMT  07:32 GMT
Armenian students of Germany decided to send letters to the UNESCO, German and international organizations, German TV demanding to urgently denounce the crime.
Armenian and Georgian FMs Discussed Wide Range of Regional Issues
January 16, 2006 - 18:11 AMT  07:32 GMT
Development of economically efficient transport communications can promote strengthening Armenian-Georgian trade and economic relations.
No One Should Benefit from Armenian Genocide
January 16, 2006 - 17:57 AMT  07:32 GMT
January 13 more than 1,000 Armenians from across Los Angeles County held signs that read "Blood for $" and chanted "Shame on Deutsche Bank."
ANCA Alerts Leading American Churches to Azerbaijan's Destruction of Armenian Khachkars
January 16, 2006 - 17:30 AMT  07:32 GMT
Letters sent out last week include newly-produced DVDs with actual footage of Azerbaijani troops at the Armenian cemetery in Nakhichevan.
Increase of Gas Prices Should Not Affect Armenia-Russia Strategic Relations
January 16, 2006 - 17:13 AMT  07:32 GMT
Armenia-Russia strategic relations are based on such matters as security and physical protection, and thus making conclusions is premature, one should wait for completion of the talks, Oskanian said.
Oskanian: Armenia Attentively Follows Georgia Urge to NATO Accession
January 16, 2006 - 17:09 AMT  07:32 GMT
«Military cooperation is established between Armenia and Georgia to a certain degree,» stated Armenian FM.
Building Second Railway instead of Available One Meaningless
January 16, 2006 - 17:03 AMT  07:32 GMT
«Putting into operation the already available branch line is first of all important to us,» the Armenian FM said.