March 1, 2006 - 20:41 AMT  11:07 GMT
The journal mission is to understand the nature of genocide, enhance its realization in the mankind and encourage all means aimed at its prevention.
Rally of Azeris Dispersed in Iran
March 1, 2006 - 20:11 AMT  11:07 GMT
Several organizers of the demonstration, marking the anniversary of so-called Khojalu events, are arrested.
Baku: «Any Trip to Karabakh without Azeri Government Consent Illegal»
March 1, 2006 - 19:41 AMT  11:07 GMT
The Azerbaijani side will undertake certain steps regarding the Luxembourg delegation visit to NK, an Azeri MFA representative said.
Turkey's Bid for EU Discussed in Athens
March 1, 2006 - 19:21 AMT  11:07 GMT
The participants of the discussion titled "Turkey's policy of denial and prospects of Turkey's membership in the EU" underscored the necessity of recognition of the Armenian Genocide.
British MP Urges South Caucasus to Closer Cooperation with EU
March 1, 2006 - 19:01 AMT  11:07 GMT
Artur Baghdassaryan received a delegation of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe faction of the European Parliament.
Armenian Community of Abkhazia Didn't Offer Unification with Armenian Organizations of Georgia
March 1, 2006 - 18:42 AMT  11:07 GMT
The Armenian community of Abkhazia refutes information on the formation an All-Armenian Coalition of Georgia.
EU Optimistic on Armenia
March 1, 2006 - 18:30 AMT  11:07 GMT
Within the renewed European Neighborhood Policy the financial allocations for EU cooperation with South Caucasus states may increase.
Azeris Fired upon Armenian Emplacements
March 1, 2006 - 18:09 AMT  11:07 GMT
The information on the violation of the cease-fire by the Armenian side on March 1 night that was spread by Azeri media does not correspond to reality.
Congressman Pallone Condemned Anti-Armenian Policy Pursued by Azerbaijan and Turkey
March 1, 2006 - 18:02 AMT  11:07 GMT
The Congressman also addressed Azerbaijan's "organized effort to destroy historically sacred Armenian sites.