United Javakhk Censures New Tide of Violence against Armenian Population in Georgia
Unceasing acts of violence and murder on national ground are a direct consequence of Georgian leaders' course for artificial change of the historically formed ethnic composition of the region.
CD with Songs Having Lyrics in Hamshen Dialect of Armenian Language Released in Krasnodar
March 11, 2006 - 16:14 AMT  21:12 GMT
Compositions are performed by Caravan band with organizational support of Armenian Hamshen Scientific, Information and Cultural Center.
OSCE MG Call to Prepare Peoples to Peace Mainly Refers to Baku
March 11, 2006 - 16:06 AMT  21:12 GMT
Armenian FM does not rule out activation at the Armenian-Azeri border owes to inefficient talks in Rambouillet.
Kosovo Self-Determination Will Strengthen Armenia Positions in Karabakh Issue
March 11, 2006 - 15:53 AMT  21:12 GMT
Possible self-determination of Kosovo will form a new precedent in settlement of ethnic conflicts, Armenian FM said.
Karabakh Conflict: Armenia Reached Limit and Cannot Move Farther
March 11, 2006 - 15:46 AMT  21:12 GMT
Azerbaijan did not even approach that limit, thus much indeed depends on Baku, the Armenian FM said.
Oskanian: Armenia Already Made Its Part of Compromises in Karabakh Issue
March 11, 2006 - 15:39 AMT  21:12 GMT
Baku will touch upon the issue of Nagorno Karabakh people's right to self-determination willy-nilly.
Baku Twice Tried to Solve Karabakh Issue by Force, Third Attempt Will Be the Last
March 11, 2006 - 15:26 AMT  21:12 GMT
«If the Azeri party does not risk attaining a settlement of the Karabakh issue by compromise, it will never assume the risk of solving the issue by force,» Oskanian said.
US Officials Frequent Visits to Armenia Not Due to Karabakh Issue
March 11, 2006 - 15:12 AMT  21:12 GMT
The US is not trying to intercept the initiative in the Nagorno Karabakh conflict settlement, Armenian FM said.
Georgian Orthodox Church Founded Diocese in Armenia, Armenian Apostolic Church Puzzled
March 11, 2006 - 14:53 AMT  21:12 GMT
The Synod of the Georgian Orthodox Church has established a new - Tashir-Agarak - Diocese, subordinating it to religious authority of Dmanisi Diocese bishop and without notifying the Armenian Apostolic Church.
PACE Political Relations Committee to Discuss Karabakh Issue
March 11, 2006 - 14:37 AMT  21:12 GMT
Head of the PACE Subcommittee for Nagorno Karabakh Lord Russell-Johnston will make a statement at the meeting.