January 12, 2008 - 15:59 AMT  15:50 GMT
Robert Legvold: the conflict in Abkhazia will not be resolved and Georgia will not be invited to NATO.
Plebiscite outcomes hardly to speed up Georgia's accession to NATO
January 12, 2008 - 15:43 AMT  15:50 GMT
Daniel Fried: If Saakashvili keeps up the methods he used to apply during the recent months he will leave the Bucharest summit empty-handed
U.S., Germany planning to recognize Kosovo independence
January 12, 2008 - 15:35 AMT  15:50 GMT
The New York Times: the European officials said the United States was aggressively pressing the European Union to ensure that the recognition of Kosovo was not delayed by even a week.
Turkey bombs northern Iraq again
January 12, 2008 - 15:29 AMT  15:50 GMT
Turkish warplanes again bombed suspected Kurdish rebel bases deep inside northern Iraq.
George Bush was reminded about Armenian Genocide
January 12, 2008 - 15:27 AMT  15:50 GMT
Archbishop Shirvanyan requested the U.S. President to reconsider the Armenian genocide recognition issue.
George Bush has his "beacons" of democracy
January 10, 2008 - 19:17 AMT  15:50 GMT
The visit of the Turkish President Abdullah Gul to the USA was perfectly organized: meetings with George Bush, Condoleezza Rice, congressmen and the American-Turkish organizations were held. This is quite natural, since the Turkish President's visit to Washington was his first one as the President of Turkey. But the most noteworthy announcement was the one made by George Bush, who said that Turkey is the perfect example of a democratic country, which co-exists together with Islamic values.