U.S. Embassy in Armenia: President Sargsyan did not seek delay in consideration of Genocide Resolution
October 30, 2010 - 00:53 AMT  11:27 GMT
President Sargsyan did not raise the issue of the content of President Obama’s statement for Armenian Remembrance Day or seek a delay in consideration of House Resolution 252.
Armenian parliamentary speaker meets with the members of European Parliament
October 29, 2010 - 21:49 AMT  11:27 GMT
Abrahamyan emphasized the importance of EP members’ visit in gaining unbiased information on Armenia and Karabakh.
Armenian Foreign Minister: EP members’ visit to Armenia and Artsakh gives them a better idea of regional situation
October 29, 2010 - 21:46 AMT  11:27 GMT
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian met with the members of European Parliament currently on a visit to Yerevan.
Armenian motorized infantry company awarded with CSTO cup
October 29, 2010 - 20:38 AMT  11:27 GMT
Armenian motorized infantry company participated in Interaction-2010, CSTO CRRF joint operational tactical exercise.
Yerevan to host forum of International Association of Francophone Mayors in 2011
October 29, 2010 - 20:18 AMT  11:27 GMT
Tigran Sargsyan thanked Montreal Mayor Gerald Tremblay for the friendly attitude towards Armenians of Canada.
Computer penetration in Armenian schools to be improved by yearend
October 29, 2010 - 20:04 AMT  11:27 GMT
Armenian President briefed Students IT Award ceremony participants on November-December 2010 computerization program to improve the level of computer penetration in Armenian schools.
Grzegorz Michalski: human rights protection in the military important for ensuring public trust and enhancing reliability and efficiency of the armed forces
October 29, 2010 - 19:46 AMT  11:27 GMT
An OSCE-supported survey on human rights situation in Armenia's armed forces was presented at the Armenian Human Rights Defender's Office on October 28.
Presidential IT award granted to 37 university and high school students
October 29, 2010 - 19:41 AMT  11:27 GMT
The grand-prix was awarded to the graduate student of Yerevan Engineering University Armen Gharibyan.
Armavia aircompany improves position in major Armenian taxpayers’ list
October 29, 2010 - 19:28 AMT  11:27 GMT
Mika Corporation CJSC retained its position, still occupying the 14th place in the list, with AMD 3 billion budget payment.