U.S. policy on Islam leading to chaos and new wars?
Washington triggers a backflash all the time: it was senseless to invade Iraq - she did it. It was senseless to interfere in the Afghan tribal strife and bomb Libya – she did it, too.
American presidents and top officials never really versed in foreign affairs, especially when it comes to geography or the actual situation in various countries. A classical example of it was Ronald Reagan’s response to the question “what is Africa?”, to which he answered: “A big country, inhabited by negroes”.
PanARMENIAN.Net - There is no need to discuss George W. Bush. The other day there stood out also Secretary of State Hillary Clinton, who caused a stir by saying that the U.S. does not know who the Syrian opposition are. A statement at least strange, if we take into account the fact that the United States currently supports the Syrian opposition against Bashar al-Assad. Or rather, supports with the permission of the League of Arab States (LAS), in which after the destruction of Egypt as a state, the major role is played by Qatar, presently the richest country in the world. And because Qatar is the dictator of interests of oil monarchies of the Gulf, Washington has to listen to it. Washington triggers a backflash all the time: it was senseless to invade Iraq, but she did it. It was senseless to interfere in the Afghan tribal strife and bomb Libya, but she did that, too. It is possible that Syria and Iran may avoid the fate of “democratization”.
At a hearing of the Senate Appropriations Subcommittee on State, Foreign Operations, and Related Programs, Clinton said: “We are focused on the wave of change sweeping the Arab world. As the region transforms, so must our engagement. Alongside our bilateral and security support, we are proposing a $770 million Middle East and North Africa Incentive Fund. This budget request would also allow us to help the Syrian people survive a brutal assault and plan for a future without Assad. It continues our assistance for civil society and Arab partners in Jordan, Morocco, Tunisia and elsewhere. The budget also provides a record level of support for Israel and it makes possible our diplomacy at the UN and around the world, which has now put in place, with your help, the toughest sanctions Iran or any nation has ever faced.” As always, empty words designed to justify the possible aggression against Syria or Iran. However, the requested amount is very small to implement all the projects listed. Instead, Qatar and Saudi Arabia will be loosening their purse strings, what actually they are presently doing: Qatar rendered to the Gaza Strip financial assistance in the amount of $ 250 million.
But that’s not all. As reported, according to a recent study, the number of mosques in the United States has noticeably increased after the attacks of September 11, 2001, despite the fact that many protest against their construction and claim that they promote radicalism. Over 2100 mosques were counted in the country, which by 74% exceeds the last count held a year before the attacks. In addition, it was established that more and more Muslims move to the suburbs and more closely do they integrate into the American society. A considerable amount of mosques can be found in the State of New York - 257. There slightly stays behind California, with its 246 mosques. However, if in 2000 the majority of mosques were in the north-east of the country, ten years later, most of them can be found in southern states. According to the survey, 2.6 million Muslims visit the mosques on one of the main religious festivals on the Islamic calendar – the lesser Bairam (Eid ul Fitr). According to some Muslim community leaders, this figure suggests that the total number of Muslims in the U.S. may be about 7 million people, far more than expected. But Muslims, despite the fact that their number is growing rapidly, may still be 2, 3, or 4% of the American population. As for the construction of mosques, it is very expensive and it's natural that the funding should come from overseas. The countless Islamic centers that teach the Koran, the Sharia, and terrorism between times, are clearly not bankrolled on the money of the Muslim community. Of course, the U.S. is still far from introduction of sharia courts, but no one is immune from this. Such courts covertly exist in Europe and there is nothing to prevent American Muslims from referring to the qadi to solve family problems.
This is what the U.S. had better think over, instead of imprudently betraying its most faithful allies in the Middle East and allowing «Muslim brothers» and «Al-Qaeda» to come to power.