PSRC resolution on wholesale internet prices leaves fast obsolescence of IT equipment out of account
PanARMENIAN.Net - As of January 1, 2010, Public Services Regulatory Commission of the Republic of Armenia (PSRC) established maximal wholesale internet tariffs at AMD 174 000 (1Mbps speed).
Commenting on PSRC decision, ArmenTel (Beeline trademark) Director General Igor Klimko noted that new prices will cover the company costs for a while, yet PSRC resolution on wholesale internet prices leaves fast obsolescence of IT equipment out of account. "Fast cost recovery of services provided is important for equipment upgrades," he explained.