Armenian former Foreign Minister Vartan Oskanian is in Brussels March 23 to 25, attending the 7th Annual Brussels Forum, sponsored by the German Marshal Fund of the United States.
The Brussels Forum is an annual meeting of the world’s political and financial leaders, as well as senior journalists and opinion makers from around the world.
This is the fifth time Mr. Oskanian has attended the Brussels Forum. This year, he will be speaking in a session entitled “The South Caucasus – Too Far From Europe, Too Close To Trouble?”
Others on the panel are the Foreign Minister of Latvia, Edgars Rinkevics, and the Vice Prime Minister of Georgia, Ekaterine Tkeshelashvili.
The three-day meeting will feature sessions on Iran, Syria, Afghanistan, the European financial crisis, energy issues, as well as half a dozen other current topics. Catherine Ashton, High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security, Anders Fogh Rasmussen, Secretary General of NATO, Carl Bildt, Foreign Minister of Sweden, Erkki Tuomioja, Foreign Minister of Finland, Amin Jemayel, former president of Lebanon are among the high-level participants, together with heads of major Russian, American, Middle Eastern and U.S. think tanks and publications.