March 26, 2012 - 14:09 AMT
Iraq intends to open its diplomatic missions and embassies in Uzbekistan, Kyrgyzstan, Turkmenistan and Armenia, Iraqi ambassador to Kazakhstan and Tajikistan Sabir Raja Abboud al-Moussaoui said.
"I wrote a letter to the leadership of Iraqi Foreign Ministry on the necessity to establish diplomatic relations with Uzbekistan, Turkmenistan, Kyrgyzstan and Armenia and opening our embassies and missions there," Trend.az quotes Abboud al-Moussaoui as saying.
He said restoration of relations with other Central Asian republics is necessary, as these countries have a common historical and cultural community with Iraq.
"Khorezm, Bukhara, Samarkand have historical significance for Iraq. If Muslim countries in the Middle East and Central Asia unite, then we will become a major economic force," he said.