Ankara, Baku have no right to speak of freedom of speech – Minister
PanARMENIAN.Net - Turkey and Azerbaijan are both countries where freedom of speech is suppressed heavily, Armenian Foreign Minister said.
“Characterized as such, neither Ankara nor Baku possesses the right to speak of freedom of speech,” Edward Nalbandian said during a joint news conference with his Cypriot counterpart Erato Kozakou-Marcoullis, when asked to comment on Turkey and Azerbaijan’s statements that the decision of the French Constitutional Council to announce the Armenian Genocide denial bill unconstitutional was demonstration of freedom of speech.
9  03.04.12 - RA FM Edward Nalbandian and his counterpart from Cyprus Erato Kozakou-Marcoullis sign memorandums during their joint press conference