April 20, 2012 - 17:58 AMT
VTB Bank (Armenia) CJSC hosts a seminar of employees of retail banking and mortgage departments of Russia, Armenia, Georgia, the Ukraine, Kazakhstan and VTB24 head office, Chairman of the Board and President of BankVTB 24 said.
According to Mikhail Zadornov, the seminar has brought together about 150 participants, which is “a good investment for Yerevan’s spring market.
In this context, he added that this is a determining seminar for mortgage development in the Group to prepare a three-year program.
“Today’s meeting reaffirms importance of the Armenian market for us,” he said, adding that seminar outcomes will help to work out relevant mortgage development methods for Armenia.