Armenian public figure urges for new wave of protests against Turkey
PanARMENIAN.Net - On April 23, the Central House of Writers in Moscow hosted an event commemorating 97th anniversary of 1915 Armenian Genocide in Ottoman Empire.
The event hosted Armenian Ambassador to Russia Oleg Yesayan, Russian and Armenian politicians, public figures, representatives of intellectual elite.
“Armenians worldwide are bowing their heads in memory of 1,5 million of Genocide victims. For 97 years, Armenians have been struggling for recognition of the crime against humanity, and will continue the struggle to achieve acknowledgement of the Genocide. This is the sacred debt of our people to those who were massacred along with our motherland and culture,” the Ambassador stressed.
“Every year, Turkey sees increased number of Genocide recognition supporters. When the past is pressuring the present, the future becomes unforeseeable. This is why Turkey, even more than Armenia, needs Genocide recognition.”
A Russian parliamentarian Boris Reznik, in turn, stressed the friendly ties between Armenia and Russia, noting that Moscow recognized the Genocide in 1915 as a crime against humanity.
The chairman of the Union of the Armenians in Russia Ara Abramyan urged his compatriots to join efforts for Genocide recognition campaign.
Russian-Armenian Commonwealth NGO chairman Yuri Navoyan, called for a new wave of protests against Turkey on the threshold of 100th anniversary of Armenian Genocide.