May 8, 2012 - 14:34 AMT
2/3 of voters participated in the May 6 parliamentary election for honest motives, and only one third of citizens had material expectations from the voting, sociologist Aharon Adibekyan said on May 8.
Electoral bribes were mostly offered for supporting candidates running by majority system, head of Sociometer sociological center told the journalists.
As to proportional system nominees, the parties did not have large resources for bribery, according to Adibekyan.
“USD 2-2.5 mln was distributed as electoral bribes, mostly by candidates of the Republican Party of Armenia and Prosperous Armenia nominated by majority system,” the sociologist said.