"ARE THERE GUARANTEES THAT RESULTING FROM NEW WAR AZERBAIJAN WILL NOT SPEAK OF 40% OF ITS TERRITORY?" DASHNAKTSUTYUN PARTY REPRESENTATIVE ASKS
PanARMENIAN.Net - "For some reason it always seems to Azerbaijan (and it was so initially), that it can win the war. This mistake is being more and more hard introduced to the consciousness of the Azeri society via various propaganda means. If today Azerbaijan speaks of 20% of its territory, are there any guarantees that resulting from the new war it will not speak of 40%? Who can provide these guarantees to the people of Azerbaijan? Let those Azeris, who by their aggressive statements exacerbate the hostility between the peoples, think about it." Dashnaktsutyun Party Supreme Body representative, Chairman of the Foreign Relations Permanent Commission of the National Assembly of Armenia Armen Rustamian stated it when answering a question by a reader of Yerkir newspaper on what will happen if a war begins today. Besides he noted that the package Azerbaijan has constantly come against was formed just through the fault of Baku. As stated by the Dashnaktsutyun representative, the issues of refugees and territories also arose due to Azerbaijan's aggression. "Today Azerbaijan tries to put the whole blame for the mentioned consequences on the Armenian party and suggests deciding these issues first and then the question of the status. As the problem seems to be this way and in addition in a form of an ultimatum, which means: "either a scenario favorable to me, or a war," we always find ourselves at the verge of resumption of the war," A. Rustamian said.