USAID/Armenia welcomed the new Mission Director, Dr. Karen R. Hilliard to Armenia on September 10, 2012. Dr. Hilliard will oversee the Mission’s project portfolio in support of democracy and governance reform, economic development, and health and social reform.
With over twenty years in Foreign Service, Dr. Hilliard most recently served as the Acting USAID Representative in Mongolia. She was the Mission Director to Jamaica from 2007-2011, where she managed a multi-million program in economic reform, democracy and governance and investing in people. Prior to that, she was Director of the Office of Strategic Planning and Budgeting for the Agency’s Bureau for Global Health in Washington, and from 2003-2006 she was Deputy Regional Director for Ukraine, Moldova and Belarus. Her previous posts also include Haiti, Malawi, Nicaragua, Oman and Egypt.
Dr. Hilliard is the author of numerous articles on public administration, personnel management and international development. Prior to joining the Foreign Service, she was Assistant Professor of Public Administration at Florida State University and Lecturer in Political Science at the University of Arizona.