Armenia to become full member of Francophonie Organization
PanARMENIAN.Net - In two weeks Armenia will become a full-fledged member of International Organization of the Francophonie, French ambassador to Yerevan Henri Reynaud said.
International Organization of the Francophonie comprises 56 member states and governments, 3 associate members, and 19 observers.
The modern organization was created in 1970. Started as a small club of northern French-speaking countries, the Francophonie has since evolved into a global organization whose numerous branches cooperate with its member states in the fields of culture, science, economy, justice, and peace.