EUBC congratulates Armenian Boxing Federation
PanARMENIAN.Net - European Boxing Confederation (EUBC) has addressed a special congratulatory note to RA Boxing Federation on the occasion of Armenia’s successful performance at European Schoolboys Championships, held Oct- 1-7 in Anapa, Russia.
The vice-president of RA Boxing Federation Samvel Gasparyan has also expressed satisfaction with Armenian boxers’ participation, according to the official website of RA Ministry of Sport and Youth Affairs.
14 athletes represented Armenia at the championships, with Arman Antonyan and Alyosha Stamboltsyan winning silver, and Ashot Mkhitaryan, Razmik Antonyan, Mnatsakan Harutyunyan, Zakar Khachatryan and Van Melkumyan grabbing bronze.