November 29, 2012 - 13:16 AMT
Armenian government resolved on Nov 29 to increase the expenditures and revenues stipulated by 2013 draft budget by AMD 1,2 bln, Minister of Finance said.
As Vache Gabrielyan noted, it was offered to increase the state budget expenditures and revenues by AMD 411 bln and AMD 137,6 bln respectively.
Expenditures amounting to AMD 1,5 bln will be allocated for improvement of housing conditions of fallen soldiers, with official grants to envisage increase in revenues.
According to Minister Gabrielyan, 406 proposals have been submitted by Armenian MPs, with 67 of them approved, 137- rejected and 202 offers to be discussed during the government’s further programs.
The preliminary document of 2013 draft budget envisages consolidated revenues at AMD 1 trillion 31 billion, expenditures are planned at AMD 1 trillion 151 bln, with the deficit to total AMD 124 bln.