PanARMENIAN.Net - The deputy head of the ruling Republican Party of Armenia (RPA) characterized current presidential race as effective, having enabled all candidates to fully implement their campaigns.
As Galust Sahakyan told journalists at a briefing, current elections will be the most logical, calm and peaceful ones in Armenia. “It’s time for new models to be formed,” he said
The politician noted he did not expect a major wave of protests by supporters of losing candidates. “Any disorders that might occur will be artificially created ones,” he concluded.