3,1% annual inflation rate reported in Armenia in Feb
PanARMENIAN.Net - 3,1 % inflation rate was recorded in Armenia's consumer market in February 2013 compared to the same period of 2012.
During the reported period, prices for foodstuff (including alcoholic beverages and cigarettes) increased by 2,8%, non-foods’ prices increased by 5,5%, with 2,3% growth in tariffs for services posted.
According to RA National Statistical Service, in Feb 2013, the consumer prices decreased by 0.4% compared to Jan 2013, prices for foodstuff (including alcoholic beverages and cigarettes) increased by 0.7%, non-foods’ prices decreased by 0,2%, with 0,1% growth in tariffs for services posted.
Consumer prices decreased by 1,0-0,3% in Feb 2013 compared to Jan 2013 in all Armenian cities under study, while the highest index was registered in Yeghedzor and Artashat.