March 18, 2013 - 17:24 AMT
Armenian President Serzh Sargsyan will depart for Vatican to attend Pope Francis's inauguration mass.
Catholicos Karekin II will lead the delegation of Armenian Apostolic Church, which will comprise director of the publishing department of the Mother See of Holy Etchmiadzin Nathan Hovhannisyan, chief of the department of inter-church relations Hovakim Manoukian and Rev. Fr. Karekin Hambardzumian.
Delegations from 180 countries, including the heir to the British throne Prince Charles, Argentine President Cristina Fernandez de Kirchner and Vice President of the United States Joe Biden will also attend the new pope’s inauguration mass.