Russian Military Equipment in Armenia Gives no Rest to Azerbaijan
PanARMENIAN.Net - Russia helps Armenia in every way possible, thus trying to keep the countries of the region under its influence, stated Azeri Defense Ministry Spokesperson Ramiz Melikov. «16 Acacia self-propelled mountings transported from Georgia to Armenia in April were situated near the border with Azerbaijan in Ghazakh region direction. Azerbaijan possesses the necessary number of facts,» R. Melikov stated. «Part of the military equipment stationed in Armenia is situated near the border with Azerbaijan. No one can guarantee this materiel will not be used again Azerbaijan tomorrow,» he remarked when commenting of Russian Defense Ministry Spokesperson, colonel Nikolay Baranov's statement.
«Russian military equipment, moved from Georgia to Armenia cannot cause destabilization of Armenian-Azeri relations,» N. Baranov stated in Yerevan November 10. In his turn Press Secretary of Russian military base in Armenia Karen Khachatryan assured the only materiel is the point, as «Russian troops are already on the territory of Russia.» According to a Treaty signed March 16, 1999, the only goal of presence of Russian troops in Armenia is insuring stability in the region.