April 15, 2013 - 13:30 AMT
“Hayastan” cultural union of France continues the signature campaign, urging President François Hollande to keep his election promise and adopt the bill criminalizing the Armenian Genocide denial. Hundreds of people have joined the initiative in Valence, with the campaign ongoing in Paris, Lyon and Marseille.
“The adoption of the Genocide denial bill is one of the French president’s election pledges. Moreover, Hollande earlier expressed commitment to the criminalization of the denial of the crime. 600 000 French Armenians and their friends are now waiting for his statement, with the Diaspora representatives concerned about the remarks by the Foreign Minister Laurent Fabius regarding the French-Turkish relations,” the French Armenians’ letter reads, according to Nouvelles d'Armenie.
“Hayastan” Union plans to take the letter to Élysée Palace on April 24, on the 98th anniversary of the Armenian Genocide.