Akhaltsikhe Liberation Brigade Threatens Armenians of Georgia with Repetition of 1915
PanARMENIAN.Net - An anonymous source provided PanARMENIAN.Net with a video file with "the last warning" of the Akhaltsikhe Liberation Brigade. Four members of the Brigade against a background of Turkish flag have read an address to the Armenians and Russians residing in the town of Akhaltsikhe of the Armenian-populated Samtskhe Javakhetia region of Georgia. The address maintains the demand to Armenians and Russians to leave Akhaltsikhe immediately and go to Armenia, Russia or America otherwise the brigade members will eliminate the Armenian population of the region. "All who stand in our way will die. We will not allow mentioning of you here. The land of Akhaltsikhe will become ours soon. All who don't hear us now will regret they were born. Leave your property for us and run. You and your ancestors should remember the year of 1915 (the Armenian Genocide). Russians will not help you. Their time is up on our land. We have warned you, this is our last warning. Go and live or stay and die," the address says. After reading the address, the brigade members shouting out Allah Akbar burnt the flags of Armenia, Russia and the U.S.
To remind, on October 12 night leaflets signed by unknown at that time Akhaltsikhe Liberation Brigade were stuck to the walls of the buildings. The leaflets told the Armenian population "to immediately abandon the region and go to Armenia, Russia or America." "Otherwise you will be subjected to Genocide like your ancestors in 1915," the leaflets said.