On May 17, President of Artsakh Republic Bako Sahakyan convoked a working consultation on construction of a new sports complex in capital Stepanakert.
The project was presented by the minister of municipal engineering Karen Shahramanyan.
President Sahakyan stressed the importance of the existence of such a facility in Stepanakert, adding that it would substantially contribute to the development and popularization of sports and physical culture in the republic.
President Sahakyan gave appropriate instructions to improve the project.
Chairman of the State Committee on Sports under the NKR Cabinet of Ministers Razmik Hovsepyan and other officials attended the consultation, Central Information Department at the Artsakh President's Office reported.