February 17, 2006 - 19:10 AMT
Azerbaijan is going to send a letter of protest to the European Parliament which yesterday adopted a resolution condemning the destruction of Armenian khachkars in Nakhichevan, head of the department of press and information policy Tahir Taghizade stated. "We have not received any official document from the European Parliament yet," he said, reported IA Azeri-Press.
To remind, the European Parliament yesterday overwhelmingly adopted a resolution condemning the Azerbaijani government's destruction of the Armenian cemetery in Djulfa, a unique archaeological treasure located in the Nakhichevan autonomous republic administered by Azerbaijan. The resolution, which was approved by a vote of 85 to 5, noted that, "serious allegations have been raised about the involvement of the Azerbaijani authorities in the destruction of these monuments" and stressed that " Azerbaijan has not provided answers [on this matter to] the former special rapporteur of the United Nations." Based on these and other findings, the European Parliament "strongly condemns the destruction of the Djulfa cemetery […]" and "demands that Azerbaijan allow missions dedicated to surveying and protecting the archaeological heritage on its territory, especially Armenian heritage […]." The measure also asks Azerbaijan to "allow a European Parliament delegation to visit the archaeological site at Djulfa."
"We extend our warmest congratulations to the Members of the European Parliament for the principled and comprehensive nature of this condemnation. We regret, however, attempts, especially from the European Greens, to obscure Azerbaijan's crime by drawing fake parallels with alleged destruction of cultural sites by Armenia," stated Hilda Tchoboian, the Chairperson of the European Armenian Federation. The European Armenian Federation calls upon the presidency of the European Parliament to promptly send the parliamentary delegation called for in this resolution to survey the destruction of Djulfa. The Federation also expressed its hope that this European initiative will encourage other national, multilateral and international bodies to condemn the Djulfa destruction with the same energy that they devoted to their protests in 2001 of the Buddhas of Bamiyan.