March 14, 2006 - 15:47 AMT
The historical and legal factors are important in conflict settlement. However, latest developments, as well as current situation are also important, Armenian FM Vartan Oskanian stated when answering questions of Azg Daily readers. In his words, taking it all into account, Azerbaijan not willing to put up with the reality is a major obstacle in the Nagorno Karabakh settlement. Besides, it does not even wish to compromise, take a risk for attaining a political solution.
Answering a question from Baku, that asked "Which of the regions the Republic of Armenia is ready to return immediately in response to Azerbaijan giving up the solution of the conflict by force?", Oskanian said, "Firstly, your question formula is incorrect. Armenia will not give the territories either under the treat of war, or in case of refusal from war. Armenia is ready to discuss issues relating to territories and refugees only in case Azerbaijan recognize Karabakh people's right to self-determination."
As of "whether the Armenian Government is going to pay compensations to 200 thousand refugees from the Republic of Armenia," the Armenian FM stated, Armenia is ready to discuss the issue within Azeri Government providing compensation to 350-400 thousand Armenian refugees from Azerbaijan.