March 23, 2006 - 18:09 AMT
The public of the Nagorno Karabakh Republic was negative both on reports and recommendations of the International Crisis Group (ICG), Chair of the Standing Commission for Defense and Security of the Supreme Council of the Nagorno Karabakh Republic in 1992-1995, Chairman of Tradition NGO Valery Balayan stated in an interview with a PanARMENIAN.Net reporter. In his words, a whole range of rhetoric questions arises when acquainting with ICG documents and they remain unanswered. «Which of the parties to conflict invited the ICG as a mediator? If none, who imposes them upon us? What do they have to do with the conflict? Do they have any views of the many aspects of the conflict? If they do, which are these, etc.,» he said.
Balayan also remarked that "ICG professionalism arouses special perplexity. In their reports they often make conclusions based on doubtful articles of interested parties in favor of the same party."