YerevanShow-2013 3rd international jewellery exhibition will kick off in Armenian capital October 28 to last through October 30.
Karen Demirchyan Sports & Concert Complex will host the Armenian Jewellers Association-initiated event held under the high patronage of President Serzh Sargsyan.
Armenia is the only country worldwide to celebrate Jeweller’s Day as a state holiday (marked on the last Sunday in October.)
To participate in the exhibition are well-known jewellery and watch manufacturers and distributors from Armenia, Russia, U.S., Canada, France, Italy, Belgium, Switzerland, Turkey, UAE., UK, Lebanon, Egypt, Thailand, Hong Kong, Argentina, China, Jordan, Israel, Greece and other countries.
The World Jewellery Confederation (CIBJO) president Gaetano Cavalieri, Malca-Amit Global Limited CEO Nigel Paxman and other top figures in the jewellery production sector will attend the event.
A conference on current state of the jewellery sector will be held on the sidelines of the exhibit, with AJA president Gagik Gevorgyan to present an importance project – creation of a free jewellery economic zone in Yerevan to promote international awareness of the Armenian capital in the jewellery sector.
A new research foundation - Armenian Jewellers Foundation (AJF) - will also be introduced at the event.
58 927 carats of diamond were produced in Armenia in January-August 2013, up by 49,2% carats from the year-earlier period.
According to the National Statistical Service, 759,1 kg of jewelry was produced during the with an 24,2% increase posted against last year’s results. Jewellery production volume totaled AMD 11,8 billion growing by 14,6% against last year.