April 14, 2006 - 19:10 AMT
The 4th conference of the Parliamentary Union of the Organization of the Islamic Conference (PUOIC) is being held is Istanbul. Parliament heads of 48 member states are participating in the 2-day conference initiated by the Grand Turkish National Assembly. Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan proposed the member states to join effort for combating Islamic extremism and rhetorically called upon the West to "overcome groundless Islamofobia."
The Conference ended with the final manifesto issued yesterday. Turkish Parliamentary Speaker Bulent Arinc, in the statement he made after the closing, announced that a draft to name Cyprus termed as "Cyprus Muslim Turkish Society" in PUOIC as the "Cyprus Turkish State" has been unanimously passed, reported Zaman daily.