April 17, 2006 - 16:39 AMT
In 1992 the Kyiv authorities decided to grant 1022 square meters of land to the Armenian community of Ukraine for the construction of an Armenian church. The community collected the essential funds and launched the construction. However, not long ago the residents of Podol (one of Kyiv districts) broke the fence and said they will not allow any construction in the green zone. They say the garden can be spoiled and they do not care who builds, let it be Armenians, Muslims or Ukrainians. Even the Jews, who have lived in Podol long since, did not build Synagogue here, the people say.
Business manager of the Ukrainian Diocese of the Armenian Apostolic Church Vahe Stepanyan said he is ready to defend the interests of Armenians in all court instances. "The community possess the essential documents and some funds have been already spent on the preparation works," he said, reported RFE/RL.