OSCE MG Co-chairs issue statement on 20th anniv. of Karabakh ceasefire
PanARMENIAN.Net - On the twentieth anniversary of the 1994 ceasefire agreement, the OSCE Minsk Group Co-chairs invited the people of the region “to reflect upon the legacy of the past two decades.”
“That agreement brought an end to outright war, halted the tragic violence of previous years, and laid the groundwork for negotiations that offered the sides a path to peace. Thanks to the resulting truce a new generation of Armenians and Azerbaijanis grew up without experiencing the horrors of war. The sides should do everything possible to protect future generations from such experience,” the Co-chairs said in a statement.
The ceasefire agreement did not, however, resolve the underlying conflict, they said, adding that “the absence of a final settlement has resulted in the ongoing displacement of hundreds of thousands of people, the perpetual threat of escalating violence along the international border and the Line of Contact, and a misconception in some quarters that the status quo can be sustained indefinitely.”
The Co-chairs said the sides “have shown little willingness to take advantage of the opportunities presented by the co-chairs countries or make the political decisions necessary for progress in this peace process.”
“We share a common position on this conflict, and remain firmly committed to helping the sides reach a peaceful settlement as soon as possible based on the core principles of the UN Charter and the Helsinki Final Act, particularly those pertaining to the non-use of force, territorial integrity, and equal rights and self-determination of peoples. A settlement will have to include the elements outlined by the Presidents of the co-chair countries in statements from 2009 to 2013, which include the return of the territories surrounding Nagorno Karabakh, interim status for Nagorno Karabakh guaranteeing security and self-governance, a corridor linking Armenia to Nagorno Karabakh, final status of Nagorno Karabakh to be determined in the future by a legally-binding expression of will, the right of all internally-displaced persons and refugees to return, and international security guarantees, including a peacekeeping operation. In November we saw a promising renewal of dialogue at the highest levels. We call on the sides to enter into constructive, good-faith negotiations resulting in a peace agreement based on these elements in order to bring about a lasting settlement to the conflict,” they said.
Such a settlement, according to the diplomats, will not be possible without a basis of trust and understanding between the Armenian and Azerbaijani people. “We call on the sides to commit to active people to people programs and security confidence building measures to reinforce the peace process,” they said.
“Armenians and Azerbaijanis deserve to live in peace and security, and we stand ready to help. The sides must take the necessary steps towards peace. When they do, it will be with the full support of the OSCE and the international community,” the Co-chairs concluded.