A-320 Flight Recorders' State Satisfactory
PanARMENIAN.Net - Specialists of the International Aviation Committee have opened the flight recorders of the plane that crashed into the Black Sea May 3. The state of the contents of the recorders is satisfactory despite they were lying in an aggressive medium for a long time.
To note, earlier chairperson of the International Aviation Committee Tatyana Anodina stated that the tapes of the recorder that recorded the talks of the crew with the flying control officers could be severely damaged and some information could be lost.
To remind, on the night of May 3 A-320 jet owned by Armavia national carrier crashed in the Black Sea 6 km away from Adler airport killing all of 113 people aboard, including 6 children and 8 crewmembers. Among them were 26 Russian citizens, one Ukrainian and one Georgian citizen, while the rest were Armenian citizens.