“Orphans of the Genocide” nominated for Regional Emmy Award (video)
PanARMENIAN.Net - “Orphans of the Genocide,” a documentary by Bared Maronian, has been nominated for a 2014 Regional Emmy Award by The National Academy of Television Arts & Sciences, Suncoast Chapter in the documentary – historical category. This is the 38th Annual Suncoast Emmy Awards, which three years ago nominated the 7-minute version of the Orphans of the Genocide for a Regional Emmy Award, according to Asbarez.
“Orphans of the Genocide” weaves historical archives with interviews and memoirs of Armenian orphans to establish irrevocable proof of the Armenian Genocide. An emotional, visual journey through never-before-seen archival footage and memoirs of orphans who lived through the last century’s first, fully documented and least recognized genocide in 1915, “Orphans of the Genocide” features insightful interviews with such prominent figures and scholars as British journalist Robert Fisk, Clark University’s Director of Strassler Family Center for Holocaust and Genocide Studies, Professor Debora Dwork, and late Armenian-American Dr. Jack Kevorkian among others.
Over the past two years, “Orphans of the Genocide” has been broadcast on PBS stations nationwide, reaching over 12 million viewers. Additionally, the documentary has been invited to participate at various events and film festivals throughout the U.S., Canada, Europe, as well as in the Middle East and South America, earning numerous awards.