June 29, 2006 - 14:48 AMT
The interview of US Co-Chair of the OSCE Minsk Group for settlement of the Nagorno Karabakh conflict Matthew Bryza causes several questions and sub-questions at once, former Russian Co-Chair of the OSCE MG Vladimir Kazimirov told a PanARMENIAN.Net reporter. "First. Is it agreed upon among the OSCE MG Co-Chairs, and maybe the parties, that the beginning Co-Chair makes a statement explaining the essence of their proposals to two parties out of the three? The response of Armenia and Azerbaijan shows that it surprised them. Is not it a surprise by the novice for the two his colleagues, who have been dealing with the settlement a few years more? There is much extravagance in that move of the novice. Mere trifle remains now - to work out this pretence by actions," Kazimirov noted.
"Second issue: to which degree is his presentation of the essence of co-chairs' proposals to the parties is full and reliable? Not everything is even here, judging by the response of Yerevan and Baku. The next sub-question: what is the cause of incompleteness of what Bryza said in his interview? Intention or not full assimilation of the material? Third, I would not like to believe that it is a completely independent decision of the individual, not controlled by the State Department leadership. However, what is the goal of the US diplomacy then, who chose that peculiar method to arrange interaction with co-chairing partners, when changing their representative? Will the two partner applause him? How will Armenian and Azeri journalists exploit this talkativeness of the new co-chair during his coming trip to the conflict region? Returning to traditional reserve of his colleagues will not be that easy now and it will even form an impression that is not favorable for him. Continuing in the same manner cannot last long and will form an impression of lightness," Kazimirov stated.
"In a words, Matthew Bryza caused many questions, however there are no sufficient answers to these. There are additional questions instead. He caused more confusion and gossip, even exacerbated the debate between the parties to conflict. Is it necessary for the settlement, or it pursues other goals? It should be examined closely and time will show," summed up the former Co-Chair of the OSCE MG.