July 5, 2006 - 13:57 AMT
Richard Hoagland will arrive in Yerevan immediately after the formal appointment, that is in some two weeks, U.S. Co-chair of the OSCE Minsk Group Matthew Bryza told Haykakan Zhamanak newspaper. "Hoagland is a very attentive person and he is perfectly aware of the history of the Caucasus. As for incumbent Ambassador Evans, he is an excellent personality and Ambassador. It's not true to sat that he is recalled and even removed from diplomatic service," Bryza said. "Ambassadors serve the President and they are obliged to follow his policy. President's Bush policy as regards the mass killings of Armenians is precise and he mentions it in his annual statement. Certainly if somebody doesn't agree with the president's policy, he can take his own decisions, however they should not be announced publicly. We all serve the President and our job is to contribute to his policy. We should also give him advice but when matter concerns public statements we should support the President's policy," Bryza said.
To note, Amb. Evans' recall is said to be caused by his statement on the Armenian Genocide. February 19, 2005, during his public presentation at the University of California, Berkeley, hosted by Armenian Studies Program Executive Director, Prof. Stephan Astourian, Evans announced, "I will today call it the Armenian Genocide." The Ambassador, who has studied Russian History at Yale and Columbia universities and Ottoman History at the Kennan Institute, argued that, "we, the US government, owe you, our fellow citizens a more frank and honest way of discussing this problem. Today, as someone who's studied it... There's no doubt in my mind what happened."