July 26, 2006 - 14:13 AMT
The inadequate actions of the pilot-in-command caused the crash of A-320 Armenian jet. As reported by the chief department of the civil aviation, this is the conclusion made by the members of the Interstate Aviation Committee (IAC).
The investigation showed that when landing the plane at a height of 340 meters stopped reducing altitude and made a right turn simultaneously gaining height. When making the turn and gaining some height the pilot-in-command switched off the robot pilot and proceeded to landing with complete absence of control over the horizontal and vertical bents.
The co-pilot did not have control over the parameters essential for landing either. As it was found out later the actions of the crew were not coordinated and sufficient to stop landing.
According to the IAC conclusion, there was no fault with the engines and systems of the jet. The amount of fuel was sufficient to successfully end the flight, reported Novosti Armenia.