July 28, 2006 - 14:28 AMT
Mr Matthew Bryza, the U.S. Co-chair of the OSCE Minsk Group for the Nagorno Karabakh conflict settlement, will pay a visit to Stepanakert July 29. The U.S. mediator is scheduled to meet with NKR President Arkady Ghukasian July 30, then he will return to Yerevan, reported the press office of the NKR leader.
It should be noted that it's Bryza's first visit to the region. Let us also remind that NKR parliament speaker Ashot Ghulian and Foreign Minister Georgy Pertosian met with Mr Bryza June 26, 2006 and reached agreement on continuing consultations in Yerevan, Stepanakert and Baku.